Segregacja odpadów
Jak segregować śmieci, które nadają się do recyklingu?
- Pojemniki niebieskie służą do zbiórki opakowań z papieru i tektury, gazet, książek, zeszytów, papieru, kartonów i pudełek. Nie wolno umieszczać w niebieskich pojemnikach opakowań kartonowych (tzw. wielomateriałowych) po napojach, mleku i sokach. Wrzucamy je do pojemnika na tworzywa sztuczne. Segregacja powyższych odpadów (makulatury) pozwoli na odzysk papieru, co pozwoli z kolei oszczędzić zarówno drzewa, jak i energię. Każdy Mg (tona) selektywnie zebranej makulatury to oszczędność 1200 litrów wody i 17 drzew. Nie wrzucamy do pojemnika zabrudzonego i tłustego papieru
- Pojemniki żółte przeznaczone są na odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych i metali, butelki z tworzywa sztucznego (tzw. plastyk) typu PET, nakrętki z tworzywa sztucznego oraz opakowania kartonowe po płynnej żywności czyli sokach, mleku itp. Butelki typu PET należy zgnieść przed wrzuceniem do pojemnika, dzięki temu zmieści się ich tam więcej. Segregacja tego typu odpadów jest niezmiernie ważna, gdyż rozkładają się one tysiące lat.
- Pojemniki zielone przeznaczone są na szklane kolorowe odpady opakowaniowe, zaś pojemniki białe służą do segregacji szklanych, bezbarwnych odpadów opakowaniowych. Nie wrzucamy do pojemników na szkło butelek i pojemników z zawartością, ani potłuczonych. Nakrętki należy oddzielić i wyrzuć do odpowiedniego pojemnika. Pojemniki na szkło nie służą do segregacji innego szkła gospodarczego (np. talerzy), szyb samochodowych i okiennych, luster, porcelany czy kryształów. Segregacja szkła pozwoli ograniczyć surowce, z których jest wytwarzane (piasek, soda, wapień), zaoszczędzić energię i wodę oraz zmniejszy emisję zanieczyszczeń.
- Pojemnik brązowe przeznaczone są na odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki), gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, liście, kwiaty, trociny i kora drzew, itp.
Przypominamy mieszkańcom, że obowiązuje w tym zakresie prawo lokalne i wszyscy właściciele nieruchomości mają obowiązek:
- Wyposażenia nieruchomości w stosowne pojemniki / workido gromadzenia odpadów.
- Prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów takich jak: z papieru i tektury, ze szkła, z plastików, z metali, zużytego sprzętu wielkogabarytowego, z remontów, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, niebezpiecznych, biodegradowalnych.
- Przekazywania wszystkich zebranych na nieruchomości odpadów uprawnionemu odbiorcy - podmiotowi prowadzącemu działalnosc w zakresie odbierania odpadów komunalnych od włascicieli nieruchomości na podstawie stosownej umowy.
Szczegółowe obowiązki właścicieli nieruchomości zostały określone w „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski” przyjętym Uchwalą Nr XXXVI/90/2016 Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia 16 września 2016 roku (Dz.Urz.Woj. Świętokrzyskiego z dnia 22 września 2016r. poz. 2864) zmienionym uchwałą nr XLVII/65/2017 Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia 21 lipca 2017r. (Dz.Urz.Woj. Świętokrzyskiego z dnia 25 lipca 2017 r. poz. 2339).
Z treścią „Regulaminu” można się zapoznać wchodząc w zakładkę "Akty prawne, druki do pobrania" lub w Biurze Obsługi Interesanta, stanowisko Nr 11.
Równocześnie informujemy, że systematycznie są prowadzone kontrole przez Straż Miejską, a ci właściciele nieruchomości, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków muszą być przygotowani na zapłacenie wysokiej kary grzywny.