Logo Eko Ostrowiec UM OSTROWIEC

bądź eko-logiczny

Aktualności

2021.01.11

kampania informacyjno-edukacyjnej POKOCHAJ DRZEWA

RUSZYŁA AKCJA - KAMPANIA INFORMACYJNO-EDUKACYJNA "POKOCHAJ DRZEWA"

Ostrowczanom nie jest obojętny los drzew. Są przeciwni wycinkom i pragną, aby pojawiło się więcej zielonych przestrzeni – prywatnych i publicznych.     

Drzewa są bardzo ważnym elementem środowiska przyrodniczego, niezależnie od tego gdzie rosną: w lesie, w szczerym polu, w ogrodzie, przy drodze czy w mieście.

Drzewa odgrywają bardzo ważną rolą w życiu człowieka i w środowisku.

Drzewa są naszym dziedzictwem po poprzednich pokoleniach i naszym darem dla przyszłych pokoleń.

więcej

 

2021.01.11

Worek do podlewania drzew. Źródło: bsw.sklep.pl

ZIELONE INNOWACJE - PODLEWANIE Z WORKA

 

Pod koniec minionego roku Gmina Ostrowiec Świętokrzyski zakupiła pilotażowo 200 sztuk treegatorów dla drzew wysadzonych w ramach nasadzeń kompensacyjnych. Treegatory to worki na wodę umieszczane wokół młodych drzew, ich zadaniem jest kropelkowe aplikowanie wody dla drzew, aby zapewnić im stałą wilgotność podłoża. Worki nadają się do wielokrotnego użytku z trwałością określaną nawet na kilka lat. Pojedynczy worek ma ponad 50 litrów pojemności, a woda w nim zgromadzona sączy się ok 8 godz., dozowana jest poniżej linii gleby, dzięki temu może nawodnić drzewo dogłębnie do korzeni. Takie podlewanie wystarcza na ok. 5-7 dni. Worki łączą się ze sobą systemowo i w razie potrzeby można zmontować wokół jednego drzewa ich wielokrotność. Tkanina worka ma stabilizator promieniowania UV, aby wytrzymać nasłonecznienie.

więcej

 

2021.01.11

Lilak pospolity. Źródło: fajnyogród.pl

ZIELONE INICJATYWY. Żeby odtworzyć drzewo, które żyło 150 lat potrzebujemy 150 lat

 

Wycinka drzew zawsze powinna być rozwiązaniem ostatecznym. Czasami jednak wymiana drzew jest dużo lepszym rozwiązaniem niż oglądanie obumierających roślin w kolejnych latach. Głównym powodem wycinek drzew są względy sanitarne i ewentualne kolizje z projektowanymi obiektami budowlanymi czy instalacjami np. wodociągowymi, elektrycznymi czy gazowymi.

więcej

 

2021.01.08

Jodła kaukaska. Źródło: zielonyogrodek.pl

Akcja "Choinka za choinkę"

 

Referat Zieleni Miejskiej Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego podjął kolejne działania w zakresie edukacji ekologicznej i w połowie grudnia 2020 roku przeprowadził akcję „Choinka za choinkę”. Celem akcji było zachęcenie mieszkańców naszego miasta by podczas Świąt Bożego Narodzenia wybierali żywe choinki, co pozytywnie wpływa na środowisko. Akcja pozwoliła na wymianę sztucznych choinek na żywe jodły kaukaskie, na ten cel przygotowano 200 drzewek.

więcej

 

2020.12.29

Czyste powietrze

 

INFORMACJA

dotycząca wydawania zaświadczeń o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego do wniosku o dofinansowanie
z Programu „Czyste Powietrze”  

 

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski informuje, iż osoby fizyczne zamierzające złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub ze środków wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej mogą uzyskać zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyski, ul. Świętokrzyska 22 w godz. od 7.00 do 15.00.

 

więcej

 

2020.12.09

Konkurs

 

PODSUMOWANIE KONKURSU pn. „List do Rodziców – ekologia to nie fanaberia”

  

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski informuje, iż został rozstrzygnięty konkurs pn. ”List do Rodziców – ekologia to nie fanaberia” organizowany w ramach zadania „EKO OSTROWIEC” Kampania edukacyjno – informacyjna dotycząca zapobiegania powstawaniu odpadów i właściwego postępowania z odpadami – edycja 2020.

 

 

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego i realizowany na dwóch szczeblach, tj. uczniowie klas IV-VI oraz VII – VIII. Przedmiotem konkursu było przygotowanie listu do własnych rodziców, celem zwrócenia ich uwagi na ilość wytwarzanych odpadów w gospodarstwie domowym oraz na problem zaśmiecania naszej planety. List miał być jednocześnie prośbą o troskę o naszą planetę. 

więcej

 

2020.11.27

Park Miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ankieta - DRZEWA I TERENY ZIELENI W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM

 

Sergecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety, która posłuży w opracowaniu standardów kształtowania terenów zieleni na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski.

więcej

 

2020.10.21

Wyszukiwarka odpadów

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski uruchomiła wyszukiwarkę odpadów, która ma na celu rozwiać wątpliwości mieszkańców naszego miasta w zakresie poprawnej segregacji odpady. Dzięki temu udogodnieniu mieszkańcy w przystępny sposób mogą sprawdzić, jak odpowiednio posegregować odpady - do którego pojemnika  wrzucić konkretny odpad lub ewentualnie gdzie go oddać.

więcej

 

2020.10.13

stacja monitoringu powietrza WIOŚ

Monitoring jakości powietrza w Ostrowcu Świętokrzyskim

 

 

powietrze.gios.gov.pl/pjp/current/station_details/info/10444

więcej

 

2020.10.06

Konkurs pn. „Pokażę Wam, jak o środowisko dbam”

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski zaprasza publiczne szkoły podstawowe z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego do udziału w konkursie na przygotowanie pakietu materiałów edukacyjnych pod hasłem „Pokażę Wam, jak o środowisko dbam”.

 

więcej

 

 

do góry