Logo Eko Ostrowiec UM OSTROWIEC

bądź eko-logiczny

Artykuły prasowe

Gazeta Ostrowiecka Nr 26 (3141) z dnia 29.06.2015

 

WALKA ZE ŚMIECIAMI  

Rozwiązań, które pomogą nam zredukować ilość wytwarzanych śmieci jest wiele. Należy zawsze pamiętać o tym, że to my sami musimy zadbać o środowisko, w którym żyjemy. Jest to istotne dla naszego zdrowia, domowego budżetu,  a także jakości życia przyszłych pokoleń. Świadome i rozsądne postępowanie może znacząco ograniczyć ilość deponowanych odpadów, a tym samym przyczynić się do polepszenia stanu środowiska. O tym jak istotna jest walka o ograniczenie masy powstawania odpadów i przekazywania ich na składowiska, uświadamiane są już dzieci w wieku przedszkolnym. Edukacja ekologiczna występuje na każdym etapie szkolnictwa, jednak czy potrafimy rozsądnie gospodarować odpadami tak, aby wyrządzić jak najmniej szkód naszemu środowisku?

Przeciętny Polak w ciągu roku produkuje około 300 – 350 kg śmieci, z których większość przekazywana jest na składowiska. Te liczby można zredukować poprzez rozsądne gospodarowanie zasobami, jakie każdy człowiek ma pod ręką. Znaczna ilość pozostawianych przez nas odpadów to nie śmieci jak są potocznie określane, a surowce wtórne nadające się do recyklingu lub ponownego użycia. Tylko dzięki racjonalnemu podejściu, możemy postarać się o to, aby za kilka lat składowiska odpadów i wysypiska śmieci nie były naszymi pobliskimi sąsiadami.

Walkę ze śmieciami możemy rozpocząć już w naszym domu. Wystarczy, że będziemy wykorzystywać mniej produktów jednorazowego użycia. Ręczniki papierowe, maszynki do golenia, naczynia stołowe, zapalniczki czy długopisy. Przedmioty te ułatwiają nam życie, jednak powodują, że ilość śmieci coraz szybciej rośnie.

Idąc na zakupy nie zapominajmy zabrać ze sobą dużej, ekonomicznej torby, dzięki której nie będziemy potrzebować szkodliwych plastikowych torebek. Od kilku lat sklepy nakładają niewielką opłatę za pobranie tzw. reklamówki, co wywołało pozytywny skutek – ograniczono ilość wykorzystywanych opakowań. Będąc w sklepie starajmy się wybierać produkty w opakowaniach biodegradowalnych, bądź wykonanych z recyklingu. Unikajmy długo rozkładającego się plastiku. Nie kupujmy również za dużo jedzenia. Często zapełniamy nasze lodówki po brzegi, tylko po to, aby później zepsute jedzenie wyrzucić do kosza. Kupujmy z głową i tylko tyle, ile nam potrzeba. Otacza nas ogrom sklepów czynnych niekiedy całą dobę. Zawsze możemy uzupełnić nasze zapasy, a także wyposażyć się w produkty długoterminowe, jak konserwy czy kiszone warzywa. Wybierając kosmetyki, starajmy się kupić te, które nie mają szkodliwego wpływu na środowisko - unikajmy aerozoli, które powiększają dziurę ozonową.

Kupując nowe ubrania pamiętajmy o tym, że te, których nie zamierzamy już nigdy założyć, możemy oddać potrzebującym ludziom. Często odkładamy na bok ubrania niezniszczone, w całkiem dobrym stanie, które mogą być przydatne dla innych. W podobny sposób możemy postąpić z innymi rzeczami, takimi jak książki czy zabawki. Robiąc domowe porządki możemy posegregować nieużywane przedmioty i przekazać je na cele charytatywne, bądź oddać odpowiednim instytucjom.

Decydujmy się na zakup produktów trwalszych jakościowo, gdyż takie posłużą nam dłużej, a co za tym idzie, przez dłuższy okres czasu nie będą odpadem.

Warto również wprowadzić ekologiczne rozwiązania w naszych domach. Do wycierania naczyń zamiast ręczników papierowych, używajmy bawełnianych szmatek. Plastikowe butelki, bądź szklane słoiki możemy ponownie wykorzystać w gospodarstwie domowym. Najważniejszą sprawą w naszym postępowaniu z odpadami jest zapobieganie ich powstawania, a następnie ich segregacja. Dzięki specjalnie oznaczonym kubłom, możemy je odpowiednio wyrzucać. Rozdzielajmy papier, plastik, szkło i inne odpady, ponieważ większość z nich nadaje się do recyklingu, czyli ich ponownego użycia.

 

 

 

 

 

SPIS ARTYKUŁÓW PRASOWYCH

Gazeta Ostrowiecka Nr 26 (3141) z dnia 29.06.2015 Gazeta Ostrowiecka Nr 21 (3136) z dnia 25.05.2015 Wiadomości Świętokrzyskie Nr 51 (956) z dnia 17.12.2012 r. Gazeta Ostrowiecka Nr 50 (3008) z dnia 10.12.2012 r. Echo Ostrowieckie Nr 49 (463) z dnia 7.12.2012 r. Wiadomości Świętokrzyskie Nr 47 (952) z dnia 19.11.2012 r. Gazeta Ostrowiecka Nr 46 (3004) z dnia 12.11.2012 r. Echo Ostrowieckie Nr 45 (459) z dnia 9.11.2012 r. Wiadomości Świętokrzyskie Nr 45 (950) z dnia 05.11.2012 r. Echo Ostrowieckie Nr 42 (456) z dnia 19.10.2012 r. Wiadomości Świętokrzyskie Nr 41 (946) z dnia 08.10.2012 r.

 

do góry